Kalendarz młodej pary

Kalendarz młodej pary

Ślub i wesele zazwyczaj zdarza nam się tylko jeden jedyny raz w życiu. Większość Młodych Par nie ma więc żadnego doświadczenia w planowaniu tego typu uroczystości. Warto więc, zanim przejdziemy do szukania sali weselnej, kamerzysty, fotografa, sukni ślubnej itp., dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Jak wiadomo dzień ten będziecie pamiętać baaardzo długo. Postarajcie się więc, aby wspominać go dobrze, i aby stres nie zepsuł nam tych magicznych chwil.

Jeśli panujecie waszślub w okresie od czerwca do września, musicie pamiętać, że jest to najgorętszy ślubny okres, i z pewnością wiele innych Par Młodych również wybrało na dzień swojego ślubu jedną z wakacyjnych sobót. Im szybciej więc zaczniecie wszystko załatwiać tym lepiej dla was! Istnieje duża szansa, że sale weselne, kamerzyści i fotografowie nadal będą mieli wolne terminy. A pamiętajcie, że im ktoś wykonuje swój fach lepiej, tym szybciej wolne terminy u niego znikają.

Kiedy więc zacząć wszystko załatwiać?

12 miesięcy przed ślubem (chociaż tak naprawdę im szybciej tym lepiej):

 • ustalcie przybliżoną datę ślubu, dzień i miesiąc, aby sprawdzić i wstępnie zarezerwować najlepszą weselną sale, gdzie chcielibyśmy, aby odbyła się nasza zabawa weselna.
 • przemyślcie czy ma być to ślub kościelny czy cywilny.
 • określcie budżet, który zamierzacie przeznaczyć na wesele.
 • przygotujcie wstępną listę gości i zadecydujcie, czy ma być to skromna, rodzinna uroczystość, czy jednak coś bardziej hucznego.
 • poszukajcie w internecie informacji na temat najbliższych targów ślubnych w waszej okolicy. Może warto się tam wybrać i zobaczyć chociaż mały wycinek tego co oferowane jest w zakresie ślubów i wesel na waszym terenie.

10 miesięcy przed ślubem:

 • jeśli już macie przygotowany wstępny budżet i jesteście pewni, że wystarczy wampieniędzy na wszystko, macie szczęście! Jeśli na coś zabraknie, może warto pomyśleć o jakimś korzystnym kredycie. Może jednak warto zrobić skromniejszą uroczystość. Pamiętajcie również, że pewna część kosztów jakie poniesiecie zwróci się wam z otrzymanych prezentów. Może rodzice będą chcieli wam pomóc w organizacji ślubu i dołożyć kilka groszy.
 • to już ostatni dzwonek na rezerwację sali weselnej. Poszukajcie więc takiej, która wam się spodoba. Nie musi być to sala w mieście w którym mieszkacie. Lepiej jednak jeśli nie będzie ona zbyt daleko od miejsca waszego zamieszkania i miejsca ślubu. Czas, który zaoszczędzicie na dojeździe przeznaczycie na zabawę! Pod względem fotograficznym najlepsze są jasne sale, z białymi sufitami. Zdjęcia ślubne wykonywane w takich miejscach są dużo ładniejsze. Im jaśniej na Sali tym lepiej! Będzie można wykonywać zdjęcia bez lampy błyskowej w zastanym świetle.
 • zaplanujcie gdzie wybierzecie się w podróż poślubną. Pomyślcie, czy ma ona odbyć się zaraz po ślubie, czy jednak poczekacie jakiś czas. Warto wziąć pod uwagę możliwości otrzymania urlopu na dany termin. Według mnie w podróż warto jednak wybrać się mniej więcej dwa tygodnie po ślubie. Zdążycie zrobić w tym czasie ślubną sesję zdjęciową oraz nieco odpocząć po weselu.

8 miesięcy przed ślubem:

 • warto spotkać się w rodzinnym gronie, aby skonsultować z najbliższymi naszą listę gości. Może nieopatrznie o kimś zapomnieliście!
 • zdecydujcie kto zostanie waszymi świadkami! Oczywiście nie musi być to nikt z najbliższej rodziny. Równie dobrze na waszych świadków możecie wybrać swoich najbliższych przyjaciół. Warto jednak aby była to nie tylko osoba, w której towarzystwie dobrze się czujecie, ale również ktoś na kim będzie można polegać. Jeśli będzie to osoba zaufana i dobrze zorganizowana, będzie można przekazać jej niektóre sprawy związane z organizacją ślubu i wesela. Pamiętajcie, aby najlepiej zapytać ich, czy na pewno zgadzają się być waszymi świadkami.
 • jest to również już ostatni dzwonek na znalezienie odpowiedniego fotografa i operatora kamery, który uwieczni wasz ślub. Decyzję tą najlepiej skonsultować ze swoimi znajomymi, którzy ślub mają już za sobą. Jeśli podobają nam się zdjęcia i film znajomych macie już mały punkt zaczepienia. Możecie wybrać kogoś już sprawdzonego! Możecie również poszukać kogoś na własną rękę. Najlepszym narzędziem do tego jest internet! Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę miejsce waszego zamieszkania np.: województw lubuskie, miejscowość: Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Świebodzin, Sulechów, Skwierzyna, Sulęcin, Międzyrzecz itp., oraz dopisać najważniejszą frazę: fotograf, kamerzysta, ślub i wesele. W wynikach wyszukiwarki znajdziecie wiele ciekawych stron. Na którejś z nich na pewno znajdziecie zdjęcia ślubne, które najbardziej nam się podobają. Wtedy najlepiej skontaktować się z wybraną osobą i zapytać o dostępność terminu. Pamiętajcie, że najważniejsze w tym przypadku jest spisanie umowy i zapłacenie zadatku na poczet rezerwacji terminu. Wtedy będziecie mieli pewność, że termin na fotoreportaż ślubny jest już na 100% zarezerwowany dla was! Pamiętajcie również, że oferta najtańsza nie zawsze jest ofertą najlepszą. Minimalny koszt za zdjęcia ślubne i film ślubny to około 4 tysięcy złotych. Myślę, że płacąc mniej, nie można liczyć na profesjonalną obsługę. Pamiętajcie, że wspomnienia są ulotne i z czasem bledną. Jedzenie ze stołów zniknie bardzo szybko, orkiestra przestanie grać, suknie sprzedacie. Jedyne co wam zostanie to zdjęcia ślubne i film. Warto więc nie silić się na oszczędność w tej kwestii. Niestety, ciocia, czy kuzyn nie zrobi nam zdjęć, których poziom będzie równie wysoki co u profesjonalnego fotografa ślubnego.
 • nie zapomnijcie również o wyborze zespołu muzycznego na ślub lub DJ`eja. Ten wybór wbrew pozorom jest również bardzo ważny! Jak wiadomo zespół ślubny kosztować będzie więcej, jednak przy niej zabawa weselna na pewno nabierze rumieńców.

6 miesięcy przed ślubem:

 • jest to najlepszy moment na wybór sukni ślubnej i garnituru dla Pana Młodego. Zdecydujcie czy lepiej wszystko kupić, czy może jednak wypożyczyć.
 • warto również pomyśleć o wszystkich dodatkach dla Panny Młodej, takich jak buty, bukiet, bielizna i biżuteria. Jeśli wybierzecie już odpowiednią suknie ślubną wtedy możemy dobrać do niej odpowiednie dodatki. Nie róbcie tego na ostatnią chwilę i nie zapomnijcie o niebieskiej podwiązce.

4 miesiące przed ślubem:

 • przemyślcie kwestie noclegu dla gości weselnych. Jeśli mieszkają daleko od miejsca, w którym ma obyć się wasze wesele, warto zarezerwować im noclegi. Pomyślcie również o dojeździe. Może warto wynająć autobus, który przewiezie gości z kościoła na salę weselną.
 • zbierzcie odpowiednie dokumenty, które będą wam potrzebne do zwarcia związku małżeńskiego.
 • jeśli chcecie jeszcze przed ślubem zadbać o dobra kondycję, lub schudnąć, jest to ostatni dzwonek!
 • porozmawiajcie również z szefem firmy, w której pracujecie na temat urlopu! Warto wziąć go jeszcze przed ślubem, aby ze spokojną głową załatwić wszystkie najważniejsze sprawy i nieco odpocząć.

3 miesiące przed ślubem:

 • wybierzcie i kupcie obrączki. Można od razu wybrać grawer. Mogą być to wasze imiona, lub data ślubu.
 • wybierzcie i zamówcie zaproszenia na ślub. Jest to ostatni dzwonek, aby rozesłać je gościom. Najlepiej jednak będzie jeśli rozwieziecie je osobiście.
 • w tym momencie ważne jest również zadbanie o wystrój sali i kościoła.
 • jeśli panujecie spisać intercyzę, jest to czas, aby ją sformułować.

2 miesiące przed ślubem:

 • zespół na wesele macie już wybrany. Warto jednak raz jeszcze się z nim skontaktować, aby omówić przebieg uroczystości. Możecie sami wybrać utwór na wasz pierwszy taniec, ustalić zabawy, które odbędą się w czasie oczepin oraz wybrać muzykę, do której bawić się będziecie w czasie wesela!
 • skontaktujcie się również z fotografem i kamerzystą. Ustalcie konkretne godziny kiedy mają się oni zjawić w waszym domu, podajcie im dokładne adresy miejsc w których będziecie się ubierać, gdzie dobędzie się błogosławieństwo, adres kościoła i sali weselnej.
 • skontaktujcie się telefonicznie z gośćmi, aby ostatecznie potwierdzić ilość gości na waszym weselu.

1 miesiąc przed ślubem:

 • zamówcie tort weselny oraz ciasta.
 • zakupcie alkohol i napoje. Jeśli wesele ma odbyć się latem, pamiętajcie, że napoi powinno być nieco więcej.
 • warto również rozejrzeć się za kosmetyczką i fryzjerem oraz umówić się na makijaż i fryzurę próbną, aby mieć pewność, że w dzień ślubu będziecie wyglądać dokładnie tak, jak to sobie wymarzyłyście!
 • zamówicie bukiet dla Panny Młodej, oraz kwiaty dla rodziców. Na pewno będziecie im chcieli je wręczyć podczas podziękowań!
 • warto przymierzyć ślubne stroje i w razie czego dokonać ostatnich przymiarek. Może udało nam się zrzucić kilka kilogramów!
 • pomyślcie również o wieczorze panieńskim i kawalerskim. Najlepiej nie robić tego w ostatni weekend. Zdarzają się przypadki, kiedy Pan Młody w czasie wieczoru kawalerskiego złamię nogę, albo Panna Młoda rękę. W miesiąc złamane kości zdążą się zrosnąć i nie będzie problemów w weselnymi tańcami.

1 tydzień przed ślubem:

 • spotkajcie się ze świadkami i dokładnie przedstawcie im ich obowiązki.
 • spotkajcie się również z księdzem, który poprowadzi wasz ślub kościelny. Może ktoś z rodziny przeczyta Hymn o Miłości? Może ktoś z rodziny jest uzdolniony muzycznie i chciałby zagrać lub zaśpiewać Ave Maria?

1 dzień przed ślubem:

 • nie myślcie o niczym! Jeśli czegoś nie udało wam się załatwić, już teraz tego nie nadrobicie! Może was dopaść stres. Nie dajcie się! Najlepiej spędźcie noc w osobnych domach. Nie dzwońcie do siebie! NIE KŁÓĆCIE SIĘ!! To najgorsze co możecie zrobić tuż przed ślubem!

W dniu ślubu:

 • nie odwołujcie uroczystości!

 

www.atrasphotography.pl


« powrót do: Artykuły
projekt i realizacja Arena Internet | hosting HostingFirmowy.pl
Partnerzy
[zamknij]